Rakovina prostaty je jednou z nejčastějších příčin úmrtí

Rakovina prostaty je jedním z nejčastěji se vyskytujících typů rakoviny. Přibližně 35% všech mužů již má rakovinu prostaty okolo padesátého roku života a 80% mužů okolo sedmdesátého roku života. Relevantní je i rakovina prostaty u žen. Ano, ženy mají také prostatu, tzv. Skene´s Glands, které byly oficiálně uznány jako ženska prostata v roce 2004. Ženy mohou rovněž dostat rakovinu těchto žláz a ta má stejné projevy jako rakovina prostaty u mužů.

Léčba rakoviny prostaty je komplikovaná. Převážně se aplikuje radikální prostatektomie (odejmutí prostaty, často spojené s impotencí a inkontinencí), dále také hormonální terapie a chemoterapie. V mnoha případech, ale nepříliš úspěšně. Úmrtnost na rakovinu prostaty je stále velmi vysoká.

Mladá absolventka Univerzity Karlovy své doktorské studium absolvovala v Centru pro výzkum rakoviny v Německu. Zde se začala věnovat designu radionuklidů, které by byly schopny rakovinu prostaty diagnostikovat, zároveň léčit a současně monitorovat postup léčby.

Podařilo se ji vyvinout radiofarmakum unikátních vlastností, které umožňuje detekci a zobrazení nemoci (farmakum s PET/SPECT radionuklidem) a také léčbu se stejným farmakem, ale tentokrát s terapeutickým radionuklidem. Navíc radiofarmaka umožňují navázání různě “silných” terapeutických radionuklidů, záleží na rozsahu a závažnosti onemocnění. Konečně, přímá kontrola úspěchu léčby se provede po opětovném nasazení stejného farmaka s PET/SPECT radionuklidem na zobrazování. Jedná se tedy o tzv. “Theranostic approach” (therapie a diagnostika v jednom) a také o tzv. “Personalized/Precision Medicine approach” (díky tomu, že předem vidime jak se bude farmakum distribuovat a kolik má pacient metastáz a jak vysoká je akumulace léčiva, je možné pro každého pacienta upravit dávkováni na optimální možnou hladinu). Díky tomu, že se farmaka váží specificky na membránový antigen na povrchu buněk rakoviny prostaty (PSMA), nedochází k rozsáhlým negativním účinkům jako například u systémové chemoterapie.

Nové radiofarmakum bylo patentováno a prošlo úspěšně všemi fázemi klinických testů s vynikajícími výsledky u pacientů a bylo schváleno americkým autorizačním úřadem k používání v běžné praxi. Licenci koupila nadnárodní společnost Novartis a současná tržní hodnota radiofarmaka se odhaduje na 4 miliardy dolarů.