Jak dostat nápad nebo výsledek vědeckého poznání do praxe, to bylo téma sobotního dne 11. listopadu v Kampusu Univerzity Karlovy v Praze, který pořádala Česká hlava pro studenty středních a vysokých škol a to bez jakéhokoli účastnického poplatku.

Účastníkům kempu přednášeli ti nejpovolanější – co lze či nelze a jak patentovat bylo obsahem přednášky Pavla Beránka z Advokátní kanceláře Pokorný, Wagner & partneři. Jak probíhá transfer vědy v Ústavu akademie věd nebo na univerzitách bylo tématem vystoupení Jiřího Valacha z Univerzity Karlovy a Martina Fuska z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Praktické otázky založení firmy nebo startupu, ocenění firmy nebo nápadu probíral s účastníky Tomáš Brabec z největší české poradenské společnosti PKF APOGEO. Ty, kteří už prošli nebo procházejí často citovaným údolím smrti od nápadu k realizaci zastupovali Richard Malovič z Novira SE, který sám do nových projektů investuje a Richard Malovič, na jehož realizaci nápadu jak chránit data v mobilu bez potřeby stahovat si antivirový program dostal od investorů téměř sto milionů a dnes patří k nejrychleji rostoucích startupům.

Často si stěžujeme, že transfer vědy do praxe je u nás stále ve srovnání s jinými vyspělými státy komplikovaný a pomalý. Část tohoto problému spočívá v tom, že tomu vědce nikdo neučí. Máme propracovaný systém vzdělávání, kdy z dobrého mladého chemika, fyzika či biochemika dokážeme udělat ještě lepšího chemika, fyzika či biochemika, ale kontaktu s praxí je nikdo neučí.

Tuto mezeru chceme v České hlavě vyplňovat a kde jinde začít než u těch nejmladších, teprve začínajících vědců a inovátorů.

Znalost variant cest poznání do praxe, by měly být standardní součástí intelektuální výbavy vědce, a to i v případě, že se jimi nikdy ubírat nebude.