IDEA StatiCa vyrábí software pro projektanty – statiky, kteří se podílejí na návrhu všech nových budov, mostů, věží a dalších konstrukcí, a zodpovídají za to, že tyto budou spolehlivé a bezpečné. Každá stavba je originál a proto se musí vždy velmi pečlivě navrhnout a propočítat. Že to není jednoduché, dokládají některé tragické události z minulosti, nedávno např. v Itálii.

V praxi se používá mnoho počítačových programů pro simulování chování staveb při skutečném zatížení. Přesto existuje řada případů, kde statici bezpečné nástroje nemají a musejí jen odhadovat, jak se stavba bude chovat. Takové bílé místo je např. v oblasti styčníků a spojů ocelových konstrukcí. Tam zatím hodně pomáhala pouze zkušenost projektanta. IDEA StatiCa přišla spolu s universitami ČVUT v Praze a VUT v Brně s novým nápadem vícestupňového navrhování, kdy přesné výpočetní metody používá i pro navrhování konstrukčních detailů. To je v kontextu světové nabídky návrhových programů zcela unikátní. V oblasti navrhování styčníků a spojů ocelových konstrukcí firma vyvinula unikátní metodu matematické analýzy, poté vytvořila unikátní software, a nakonec vybudovala unikátní marketinkový a prodejní model, který umožnil oslovit zákazníky po celém světě. IDEA StatiCa nyní aplikuje podobný přístup i na další oblasti, zejména na projektování betonových konstrukcí.

Pomocí software IDEA StatiCa projektuje více než 2000 firem ve více než 60 zemích světa.

Software IDEA StatiCa byl využit při stavbách např. Museum of Future v Dubaii, rekonstrukci Waterloo Station v Londýn či nového velodromu v Jakartě. Firma nalezla „global niche“ v nabídce hlavních světových hráčů v oboru a stala se jejich respektovaným partnerem.

IDEA StatiCa je česká rodinná firma založená v roce 2009. Na fotografii je ředitel Ing. Lubomír Šabatka, CSc.