Vojtěch Suchánek

Gymnázium Brno, třída Kapitána Jaroše

Vojtěch Suchánek

Velká Fermatova věta je jedna z nejslavnějších vět v historii matematiky. Největší matematikové se v průběhu staletí snažili vyřešit tento problém. Všichni až na jednoho skončili nezdarem. Tato věta Vojtěcha Suchánka, laureáta ceny Ingenium, fascinovala už od útlého věku, proto se rozhodl, že se pokusí o vlastní důkaz pro její specifický exponent.

Důkaz Velké Fermatovy věty pro n=3

Snažím se o srozumitelnou metodu, které by měl porozumět běžný student. Využívám postupy, které jsem se naučil na gymnáziu. Souběžně porovnávám svoje kroky s kroky jiných matematiků a snažím se o co nejjednodušší řešení,“ říká nadšeně Vojtěch.

Velká Fermatova věta pojednává o diofantické rovnici, což je typ rovnice, který obecně představuje jeden z poměrně obtížných matematických problémů. Tyto rovnice připouštějí řešení pouze v oboru celých čísel. Chceme-li se vyhnout formulaci pomocí rovnice, můžeme větu formulovat následujícím způsobem: Nelze přerovnat kostičky tvořící dvě menší krychle tak, aby vznikla třetí, větší krychle. Říká se, že matematická věta je tím krásnější, čím je její důkaz delší a obtížnější a čím je její formulace kratší a jednodušší. Velká Fermatova věta toto hledisko splňuje vrchovatě.

Na důkazu jsem pracoval rok a půl. Na konci této dlouhé cesty, plné krušných chvil a nástrah na mě bohudík čekal šťastný konec. Spolu s panem doktorem Kobzou a doktorem Bulantem z Masarykovy Univerzity se nám podařilo přijít na dosud nepublikovaný důkaz. Stálo to za ty probdělé noci, kdy jsem nevěděl, jestli moje pokusy někam vedou? Naprosto,“ říká Vojtěch.

Zpět na přehled vítězů

Hlavičkiáda
Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.