Jakub Topič

Střední průmyslová škola elektrotechnická, Praha 10

Jakub Topič

Jakub Topič, laureát Ceny společnosti SAP, navrhl automatizovanou meteorologickou stanici, kterou je možné pohodlně provozovat v domácích podmínkách. Sám říká, že jeho motivací k vytvoření tohoto projektu byla neuspokojivá nabídka komerčních domácích meteostanic na trhu a skutečnost, že ho lákalo vyzkoušet si propojit své tři oblíbené počítačové technologie a činnosti do jednoho uceleného projektu - programování mikroprocesorů, práci s operačním systémem GNU/Linux a tvorbu webových aplikací.

Domácí meteostanice s webovým rozhraním

Jakubova meteorologická stanice měří venkovní a pokojovou teplotu, atmosférický tlak, relativní vlhkost vzduchu a intenzitu a délku slunečního svitu. Naměřená data se ukládají na centrální server, kde poté dojde ke zpracování těchto dat. K zobrazení a vizualizaci naměřených dat slouží webová aplikace, která uživateli umožňuje zobrazení aktuálních hodnot meteorologických prvků, vyhodnocování dat z různých časových období a jednoduchou předpověď počasí. Webovou aplikaci lze používat jak na počítači, tak na mobilním telefonu či tabletu.

Stádium vývoje meteostanice rozhodně nepovažuji za konečné. V budoucnu bych chtěl rozšířit počet měřených meteorologických prvků přidáním dalších měřicích přístrojů, jako je například srážkoměr. Také se nabízí možnost komerčního využití projektu a vytvoření nativní aplikace pro mobilní zařízení a chytré hodinky,“ říká Jakub o možném dalším rozvoji svého projektu.

Zpět na přehled vítězů

Hlavičkiáda
Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.