prof. Ing. Karel Kolomazník, DrSc.

prof. Ing. Karel Kolomazník, DrSc.

Prof. Karel Kolomazník působí na Fakultě aplikované informatiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. A je velmi symbolické, že právě v tomto městě legendárního obuvníka Bati činí své významné objevy na poli zpracování kůže a využití odpadů z kožedělného, potravinářského a zemědělského průmyslu. Jeho technologie v současnosti využívají velké obuvnické firmy jako NIKE (Vietnam) a ECCO (Nizozemsko).

Zpracování cenných produktů z odpadů kožedělného a potravinářského průmyslu – to je téma, kterému se prof. Kolomazník celý život věnuje. Jeho řešení zahrnuje souhrn úspěšných vyvinutých inovačních technologií, jejichž společnou charakteristikou jsou bezodpadová provedení, ekonomičnost provozu, kompletní využití produktů a úspěšná realizace spočívající v uvedení výsledků výzkumu do provozních a poloprovozních zařízení. Kde se však berou tyto odpady?

Koželužský průmysl produkuje primární odpady vznikající v procesech, jimiž se surová kůže mění na useň. Obuvnický a galanterní průmysl produkuje manipulační odpady vznikající při výrobě finálních produktů. V neposlední řadě se odpady hromadí z použitého kožedělného zboží - například obuvi,“ vysvětluje prof. Kolomazník.

Objev, za který dostal prof. Kolomazník Cenu Invence, rozvíjí toto téma. Vstupní surovinou revolučního procesu na zpracování tukových odpadů je totiž mázdra – koželužský tuk. „Mázdra je směs podkožního vaziva a tuku, jehož obsah bývá kolem 60-70%. Vyvinul jsem postup, který odděluje bílkovinu od tuku. Bílkovina se zpracovává na kvalitní želatinu, které je na trhu nedostatek a je velmi drahá a tuk přeměníme na bionaftu. Z odpadu tak dokážeme využít vlastně všechno a přeměnit odpad na užitečné produkty. Za tuto technologii jsem obdržel vyznamenání Americké kožedělné asociace ALSOP Award,“ popisuje prof. Kolomazník.

Profesor Kolomazník však nepůsobí jen jako pedagog a výzkumník. Je jako vědecká kapacita využíván institucemi z celého světa – jmenovitě např. Výzkumným centrem ministerstva zemědělství federální vlády USA či organizací UNIDO ve Vídni. V průběhu své činnosti obdržel celu řadu ocenění. K nejvýznamnějším patří Zlatá medaile ze Světové výstavy v Bruselu (1997), Cena ministra zemědělství Belgického království či The Rolex Awards for Enterprise (Švýcarsko), čestný doktorát The Yorker International University.

 Výsledky jeho výzkumu byly uplatněny v koželužnách Argentiny, Brazílie, Mexika, USA, Kanady, zemí EU i v Indii. V současné době probíhá jednání o transferu vypracovaných recyklačních technologií do Čínské lidové republiky a totéž je před závěrečným jednáním s Vietnamskou demokratickou republikou. 

Zpět na přehled vítězů

Hlavičkiáda
Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.