Nejlepší odborné a vědecké práce středoškoláků dostaly České hlavičky

Lis 14. 2018

Student plzeňského gymnázia, který sice propadl, ale se svými kamarády dokázal zkonstruovat, vyrobit, naprogramovat a uvést do provozu magnetronové naprašovací zařízení kovů, což je produkt jen několika vyspělých technologických firem, studentka 2. ročníku pardubického gymnázia popsala dosud neznámé funkce genomu bakterie Candida a jako jedné z mála Evropanek tohoto věku její objev zveřejnil impaktovaný časopis, středoškolák u jižních Čech, který svým výzkumem dokázal změnit studii EIA pro otevření lomu a našel řešení, které umožňuje těžbu a přitom se neohrožuje život místních živočichů- to jsou jedni z šesti laureátů cen pro nejlepší odbornou a vědeckou práci středoškoláků České hlavičky. Nejvyšší ocenění pro středoškoláky se udělovalo již podvanácté a předání se účastnil i premiér Andrej Babiš. Bližší informace o vítězných pracích i slavnostním televizním galavečeru najdete níže.

Nejlepší vědecké práce středoškoláků za letošní rok, které získaly titul Česká hlavička, byly vyhlášeny v úterý 6.11. v Brně. Laureáty vybrala odborná porota, ve které jsou nejvýznamnější čeští vědci jako např. astrofyzik Jiří Grygar či genetik prof. Václav Hořejší a další.

Porota ocenila např. studentku 2. ročníku gymnázia v Pardubicích, která objevila dosud neznámé enzymy v bakteriích Candida, které způsobují závažná zdravotní onemocnění nebo středoškoláka, jehož výzkum těžebního lomu umožnil změnit studii životního prostředí EIA tak, aby se mohlo v lomu těžit, ale zároveň nebyly ohroženy živočišné druhy, které v lomu žijí.

Cenu získala i skupina středoškoláků z Plzně, kteří sami zkonstruovali a postavili unikátní magnetronové naprašovací zařízení kovů a další práce celkem v šesti kategoriích.

Ve 12. ročníku Českých hlav byly oceněny práce v šesti kategoriích a laureáti získali i finanční ocenění v celkové výši 180 000 korun.

Slavnostního galavečera se zúčastnil i premiér Andrej Babiš, ministr školství Robert Plaga, hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek, primátor města Brna Petr Vokřál, poslanec Pavel Juříček, generální ředitel Českých lesů Josef Vojáček a další. Galavečer bude vysílat Česká televize na Den studenstva 17. Listopadu.

Laureáti Českých hlaviček 2018

Zpět na přehled novinek

Hlavičkiáda
Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.