Machři roku se setkali v Praze

Zář 18. 2019

17.9. se na Palackého náměstí v Praze uskutečnilo 12. celostátní setkání učňovské mládeže a soutěž o titul Machři roku, ve které soutěžilo na 60 týmů o finanční odměny v hodnotě 100 000Kč.

Od 9 do 16 hodin bylo Palackého náměstí a přilehlé Zítkovy sady zaplněny středními odbornými školami a učni z celé republiky. Na náměstí se konalo Celostátní setkání učňovské mládeže. Projekt, jehož cílem je zviditelnit odborné vzdělávání a možnosti, které nabízí žákům základních škol jako jejich budoucí profesní cestu.
Školy, které se sjely ze všech koutů naší republiky, návštěvníkům přiblížily, co obnáší práce a studim například truhláře, strojního mechanika, hodináře, optika, ale třeba také chovatele koní, skláře, vizážisty, či keramika. Návštěvníci tak mohli "ochutnat" z nabídky více než 40 řemeslných oborů a vyzkoušet si, jak by jim tato práce šla. Tato možnost zaujala především žáky základních škol, kteří jsou před životním rozhodnutím, kam se bude jejich kariéra ubírat. Jarmark řemesel však nebyl jediným bodem programu.
Soutěže o 100 000 korun a titul Machři roku se přijelo na náměstí utkat na 60 týmů, které soutěžily v oborech elektrikář, strojní mechanik a truhlář. Odbornou porotou připravené zadání, musely splnit v časovém limitu, který nedával mnoho prostoru k chybám. Soutěžící tak museli předvést to nejlepší, co se v rámci své odborné přípravy naučili a porota tak neměla jednoduché rozhodování, kdo se letost stane tím opravdovým Machrem roku.

O doprovdný program se pak postaral tým kolem mistra evropy v Timbersportu Martina Komárka, který návštěvníkům předvedl, jak namáhavý a zároveň krásný je tento lesnický sport, jehož celosvětové mistrovství se letos poprvé uskuteční v Praze.

Výsledky soutěže

Elektrikář:

  1. Střední škola elektrotechnická, Ostrava, p.o.
  2. Vyšší odborná škola a Střední škola technická Česká Třebová
  3. Akademie řemesel Praha - Střední škola technická, Praha 4

Strojní mechanik:

  1. Vyšší odborná škola a Střední škola technická Česká Třebová
  2. Střední škola železniční, technická a služeb Šumperk
  3. Střední škola technická, Opava, Kolofíkovo nábřeží 51, příspěvková organizace

Truhlář:

  1. Integrovaná střední škola Slavkov u Brna
  2. Střední průmyslová škola stavební Valašské Meziříčí
  3. Střední odborné účiliště, Hluboš

Zpět na přehled novinek

Hlavičkiáda
Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.