Česká hlava mezi pesticidy

Lis 28. 2013

Vědec Roman Pavela získal cenu za objev přírodního pesticidu. Vyvinul rostlinný přípravek, který chrání zemědělské plodiny před škůdci a chorobami. Za přírodní pesticidy získal letos Roman Pavela ocenění Česká hlava. "Cesta od objevu ke komerčnímu produktu trvala pět let. A popularita výrobku stoupá. První rok se prodalo 800 kilogramů účinné látky a letos je to už 11 tun," říká vědec.

  • Zabýváte se pesticidy rostlinného původu. Jak hledáte byliny, které dokážou zahnat škůdce či choroby?

Jezdíme po světě a sbíráme je. Za poslední dva roky jsme takhle získali 350 až 380 druhů rostlin. Já osobně se soustředím na oblast Asie. Třeba si všimnu, že určitá rostlina není vůbec poškozená od chorob a hmyzu. To je signál, že může obsahovat nějakou zajímavou látku. Další možností je vytipovávání rostlin s pomocí staré literatury. Rostlinné pesticidy se totiž používaly už před třemi tisíci let ve starém Řecku nebo Římě, na našem území pak ještě za první republiky. Rozšířený byl například extrakt z tabáku, který můj dědeček nasazoval do boje proti mšicím. Vzorky rostliny extrahujeme a testujeme, jak získané přípravky působí proti různým chorobám a škůdcům. Kromě účinnosti je však potřeba zohlednit i cenovou dostupnost. Rovnou už přemýšlíme o tom, s jakými náklady a za jakých podmínek lze rostliny získávat ve velkém.

  • Jak jste objevil rostlinu, která je základem přípravku oceněného Českou hlavou?

Věděli jsme, že především plody stromu Pongamia pinnata se v Indii používají proti různým onemocněním hlavně kožního charakteru. Dalo se tedy předpokládat, že budou účinkovat proti plísním. Navíc výluhy z této rostliny využívají také indičtí zemědělci k ochraně svých plodin. Původně indický strom se dnes pěstuje téměř po celém světě. Je vysazován, pro svoji nenáročnost a plodnost. Ze semen lze totiž získat relativně levný olej, který se využívá jako bionafta. A právě ze semen jsme vyvinuli náš přípravek.

  • Jak dlouhá byla cesta ke komerčnímu produktu?

Cesta na trh zabrala zhruba pět let. Nestačilo jen získat extrakt s účinnou látkou. Bylo potřeba zajistit, aby byl přípravek dobře aplikovatelný. My jsme se rozhodli pro postřik, takže se účinná látka musela rozpouštět ve vodě. Od roku 2010 přípravek vyrábí firma Agro CS z České Skalice, která je největším producentem substrátů v České republice. A popularita výrobku stoupá. První rok se prodalo kolem 800 kilogramů účinné látky a letos je to už 11 tun.

  • Chystá se firma s výrobkem expandovat do ciziny?

Zatím ho prodává hlavně v Česku. Chtěla by se s ním dostat na unijní trh, jenže na ekologické přípravky se nahlíží stejně jako na ty chemické. Je potřeba absolvovat několik let trvající toxikologické testy. Dochází k paradoxní situaci: čaj z kopřivy můžete klidně vypít, ale kdybyste ho chtěli použít jako takzvaný botanický pesticid, protože on funguje proti mšicím nebo povzbuzuje růst rostlin, potřebujete na to získat registraci, která vyjde na 250 milionů korun. To je podle mě špatně. V Evropské unii by měl vzniknout seznam tzv. bezpečných rostlin, u kterých už nebude potřeba dělat dodatečné testy.

  • Máte výrobek patentovaný?

Chrání ho užitný vzor. Udělení patentu trvá minimálně tři roky. Navíc, vezměte si, že něco vyvinete, patentujete to a následně testujete výrobu ve velkém. Ale zjistíte, že je potřeba recepturu trochu upravit, děláte další testy... Nakonec dojdete k závěru, že je původní patentová formulace v praxi nepoužitelná. My jsme se proto vydali jinou cestou. Unikátní formulaci přípravku zná jen firma, a my jí věříme.

  • Máte podíl na zisku?

Ano. Čím více toho firma prodává, tím lepší je to pro náš výzkumný ústav. Je to taková gentlemanská dohoda, což se nám zdálo rozumnější než prodat recepturu za jednorázovou cenu. Spolupracujeme s řadou firem na různých projektech, ale se společností Agro CS jsme si hned padli do oka. Oni se sice dlouho rozhodují, zda určitý preparát přemění na produkt. Když už se ale do něčeho zakousnou, jen tak to nepustí, což se o všech firmách říci nedá. Nesou řadu rizik, nezalekli se problémů s financováním nebo registrací produktu. Bez nich bychom náš produkt těžko dostali na trh. Díky spolupráci s touhle firmou se nám v Česku podařilo vytvořit zcela nové odvětví. Výroba botanických pesticidů dala práci lidem, což je asi to nejdůležitější, co má věda vytvářet.

Čaj z kopřivy můžete klidně vypít, když ho ale budete chtít použít jako přírodní pesticid, potřebujete na to získat registraci. Ta vyjde na 250 milionů korun.

Roman Pavela (43)
Vystudoval Českou zemědělskou univerzitu v Praze, kde získal i doktorát. . Od roku 1995 pracuje ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby v Praze-Ruzyni. . Přednáší a konzultuje diplomové práce na České zemědělské univerzitě a Mendelově univerzitě. . Specializuje se na výzkum biologicky aktivních látek získaných z rostlin.

 

Zdroj: Ekonom | 28.11.2013

Zpět na přehled článků

Hlavičkiáda
Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.