Laureáti České hlavičky sestavili první Mlžnou komoru v České republice 2019

Loňským laureátům soutěže České hlavičky Ondřeji Zbytkovi a Ondřeji Svobodovi se podařil vskutku husarský kousek. Se svým týmem středoškolských studentů zkonstruovali první mlžnou komoru na území České republiky a to za zlomek její tržní ceny. K naplnění tohoto projektu bylo dokonce založeno občanské sdružení Mlžná komora Gymnázia Opatov o. s.

Jimi sestrojená mlžná komora je primárně určena pro vyučující resp. studenty na gymnáziích, středních odborných a vysokých školách. Především pak těm se zaměřením na přírodní vědy. Sekundárně je určena pro edukaci nejširší veřejnosti v oblastech radioaktivity, radiační ochrany a obecně v oblasti jaderné fyziky.

V tuto chvíli neexistuje v České republice firma, či organizace, která by vyráběla Wilsonovy mlžné komory schopné nepřetržitého provozu, s aktivní zónou větší než 0,1 m2. Nejbližší takovou organizací je německá firma PHYWE. Ceny těchto mlžných komor se pohybují od necelého milionu do dvou a půl milionu korun v závislosti na velikosti. Našim laureátům se podařilo sestavit mlžnou komoru ve stejné kvalitě a velikosti s rozpočtem pod 100 000 Kč. Finance na tento projekt získal tým vlastní iniciativou díky sponzorům a jiným donátorům.

Jedinečnost projektu tkví v novém pohledu na možnost výroby mlžné komory. Výhodou je její cena a tudíž dostupnost pro koncového uživatele. Studenti využili prvky, které byly prvotně určeny pro jiné použití. Unikátní je i nezisková transparentní forma projektu a jeho vedení středoškolskými studenty.

Slavností otevření Mlžné komory proběhlo v pondělí 7. 4. 2014 za účasti ministra financí Andreje Babiše a ministra školství, mládeže a tělovýchovy Marcela Chládka v budově gymnázia Opatov.

Fotogalerie

Hlavičkiáda
Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.