Vojtěch Zethner

SPŠ ST Panská

Vojtěch Zethner

Elektromagentický urychlovač –elektromagnetické dělo

Student 4. ročníku oboru komunikace a multimédia ze SPŠ v Panské v Praze 1 si dal za úkol vyvinout technické zařízení, které by bylo schopno urychlovat ocelové projektily - tzv. elektromagnetické dělo. Jeho principem je, že projektil z magneticky měkké oceli je přitahován do středu elektromagnetu, protože má snahu uzavřít magnetický okruh cestou co nejnižšího odporu. Ve chvíli, kdy projektil dosáhne místa, kde na něj působí největší tah směrem dopředu, je nutné přerušit proud tekoucí do cívky. Setrvačná síla způsobí pokračování pohybu projektilu ve směru urychlování. Ve chvíli, kdy přítomnost projektilu zachytí optické čidlo, se spustí časovač a za nastavený čas spustí další elektromagnet. Tento proces se opakuje dohromady 4x. Tímto způsobem získává náboj energii a rychlost.

Laureát sám zařízení navrhl a zkonstruoval, přičemž se musel vyrovnat s problémy týkající se vysokých proudů a napětí v konstrukci. Není bez zajímavosti, že řada součástek, které potřeboval pro konstrukci, pro něj byla cenově nedostupná a tak si je repasoval z jiných vyřazených zařízení např. z nemocniční magnetické rezonance. 

Zpět na přehled vítězů

Hlavičkiáda
Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.