Václav Ryšlink

Gymnázium Kladno

Václav Ryšlink

Vliv oxidu dusnatého v regulaci migrace ptačí motolice Trichobilharzia szidati v náhodném hostiteli

Ptačí motolice jsou parazité, kteří cizopasí v útrobách vodních ptáků. Kromě toho však dokáží pronikat i do těl savců, včetně člověka.  S jejich zástupci se běžně setkáváme i u nás v České republice, kde jsou považovány za hlavního původce svědivé kožní vyrážky z koupání, tzv. cerkáriové dermatitidy.

Oproti ptákům představují savci hostitele, ve kterých nejsou ptačí motolice schopny dokončit svůj vývoj, neboť v průběhu migrace umírají. Proč tomu tak je, ale zatím ještě nikdo nezjistil. Student z kladenského gymnázia se proto rozhodl experimentálně otestovat jednu z možných hypotéz.  Za potenciální příčinu úmrtí parazitů určil toxicitu molekul oxidu dusnatého, který je produkován savčím imunitním systémem. Vliv oxidu dusnatého je totiž v současnosti zkoumán i u příbuzných lidských krevniček, jimiž je v tropických oblastech nakaženo více jak 250 miliónů lidí.

Václav Ryšlink své experimenty prováděl na laboratorních myších, u kterých zamezil tvorbě oxidu dusnatého imunitními buňkami. Výsledky ukázaly, že oxid dusnatý patrně není přímo zodpovědný za likvidaci parazita v těle myších hostitelů. Zdá se však, že může být důležitý pro zmírnění poškození plic, kterými parazité migrovali. Pro celkové objasnění role oxidu dusnatého v obraně proti ptačím motolicím, včetně jeho potenciálního ochranného účinku, bude proto potřeba tyto prvotní experimenty ještě zopakovat a rozšířit o další přístupy.

Zpět na přehled vítězů

Hlavičkiáda
Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.