Štěpánka Grunová

gymnázium Moravský Krumlov

Štěpánka  Grunová

Městečko Hostěradice a jeho obyvatelé ve světle obecních účtů a gruntovních knih ve 2. polovině 17. a 1. polovině 18. století

Jak žili naši předkové v polovině 17. a 18. století? Víme hodně o jejich politických názorech, uměleckých trendech, náboženském pnutí atd. Štěpánka Grunová z gymnázia v Moravském Krumlově se podívala na život našich předků z jiného úhlu – přes účetnictví a tehdejší statistiky. Tyto prameny byly psané v dobové němčině a nacházely se v různých archivních fondech. A tak vznikla unikátní studie, ze které se dozvíme, za co naši předchůdci utráceli, kolik stál dům, jak se měnila porodnost a úmrtnost a osídlení domů v barokním městečku po třicetileté válce. Práce je svědectvím o době prosperity městečka, kterou dnes připomíná kromě zkoumaných archiválií jen několik uměleckých památek. Pro nás současníky je v tom mnoho poučného, třeba i to, že příjmy městečka za celou zkoumanou historii byly vždy vyšší než výdaje i to přesto, že útrata za občerstvení radních se během necelých sta let zvýšila více než 6x. Dnešního čtenáře by asi překvapilo, že tehdejší radní dokázali zaúčtovat i vydání za „discretion“, tedy v podstatě za úplatky vyšším úředníkům.

Zpět na přehled vítězů

Hlavičkiáda
Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.