Jakub Dostál

Slovanské gymnázium Olomouc

Jakub Dostál

Nový způsob simulace šíření epidemie ve společnosti

Vědci se už delší dobu snaží za pomoci počítačů simulovat průběh šíření epidemie ve společnosti. Epidemie můžeme chápat velmi obecně. Nejen jako nemoci, ale například i jako počítačové viry. Student gymnázia v Olomouci nejdříve prozkoumal nejrozšířenější teorie, které i když do algoritmu zahrnují princip náhody, nedokáží správně zahrnout a oddělit strukturu společnosti od vlastností choroby. Současné teorie předpokládají, že pokud existuje mezi dvěma lidmi nějaký vztah tak  už to stačí   k šíření nemoci  a to jen na základě nakažlivosti nemoci. V realitě to takto však nefunguje, a proto tyto algoritmy neodpovídají skutečnosti a jejich předpoklady mohou být zavádějící. Jakub Dostál proto vytvořil vlastní model šíření epidemie ve společnosti, do kterého zahrnul nejen nakažlivost nemoci ale i náhodnost setkávání lidí. Tento model lze prakticky využít na simulaci možného vývoje  jednotlivých nemocí. Stejně tak lze model využít k efektivnější imunizaci společnosti.

Podle hodnotitelů práce Jakuba dostála, studenta 2. ročníku gymnázia, bohatě převyšuje nároky na diplomovou práci vysokoškoláka a v zásadě odpovídá nárokům na publikace v impaktovaných časopisech.

Zpět na přehled vítězů

Hlavičkiáda
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací