Vítězové České hlavičky

Cena Merkur

Vlastimil Rasocha

Vlastimil Rasocha

Gymnázium Chotěboř

Vlastimil Rasocha – laureát ceny Merkur, se ve své práci zaměřil na ekonomickou analýzu vztahu mezi podváděním a diskriminací, která doposud nikdy nebyla v ekonomii zkoumána. Cílem jeho výzkumu bylo zjistit, zdali diskriminace zvyšuje ochotu lidí podvádět. Svou tezi dokázal experimentálně na vzorku středoškolských studentů. A co na základě výzkumu doporučuje praxi? Například ředitel firmy by měl přistupovat ke svým zaměstnancům co nejspravedlivěji. Pokud by nějakou skupinu z nich znevýhodňoval, mohlo by se mu to ekonomicky vymstít.

Cena Genus

Martin Vondrák a Tomáš Heger

Martin Vondrák a Tomáš Heger

Slovanské gymnázium, Olomouc

Dvojice laureátů ceny Genus – Martin Vondrák a Tomáš Heger z Olomouce – se ve své práci zabývala nepříliš obvyklou oblastí počítačové biochemie, konkrétně oblastí katalýzy nukleotických ribozymů. Sehranému týmu se podařilo bioinformaticky analyzovat veškeré známé krystaly aktivních míst těchto pozoruhodných enzymů.

Cena Ingenium

Vojtěch Suchánek

Vojtěch Suchánek

Gymnázium Brno, třída Kapitána Jaroše

Velká Fermatova věta je jedna z nejslavnějších vět v historii matematiky. Největší matematikové se v průběhu staletí snažili vyřešit tento problém. Všichni až na jednoho skončili nezdarem. Tato věta Vojtěcha Suchánka, laureáta ceny Ingenium, fascinovala už od útlého věku, proto se rozhodl, že se pokusí o vlastní důkaz pro její specifický exponent.

Cena Futura (cena MŠMT)

Ondřej Groborz

Ondřej Groborz

Gymnázium Petra Bezruče, Frýdek-Místek

Historie ČR a hlavně Československa je spjata s těžbou uranu. K roku 2015 je na území České republiky poslední funkční uranový důl – Rožná. Původní těžební technologie uranu však byly relativně neefektivní a tak historická těžba způsobila mnohé ekologické problémy. Ondřej se ve své práci zabýval možnostmi optimalizace chemického získávání uranu z vytěžené rudy a také navrhl možnosti odstranění následků historické těžby.

Cena Sanitas

Barbora Čechová

Barbora Čechová

Gymnázium Matyáše Lercha, Brno

Cena Sanitas letos putuje do Brna za Barborou Čechovou. Ta se ve své práci zabývala studiem helikázy Rothmund-Thomsonova syndromu. Sama říká, že cesta k úspěchu nebyla jednoduchá. Do laboratoří chodila i přes letní prázdniny a ve škole si zařídila individuální studijní plán, aby vše stihla. Píle a také podpora její rodiny se ji ale vyplatily – výsledky její práce se staly součástí vědeckého článku v prestižním mezinárodním impaktovaném časopise DNA Repair.

Mimořádná cena společnosti SAP

Jakub Topič

Jakub Topič

Střední průmyslová škola elektrotechnická, Praha 10

Jakub Topič, laureát Ceny společnosti SAP, navrhl automatizovanou meteorologickou stanici, kterou je možné pohodlně provozovat v domácích podmínkách. Sám říká, že jeho motivací k vytvoření tohoto projektu byla neuspokojivá nabídka komerčních domácích meteostanic na trhu a skutečnost, že ho lákalo vyzkoušet si propojit své tři oblíbené počítačové technologie a činnosti do jednoho uceleného projektu - programování mikroprocesorů, práci s operačním systémem GNU/Linux a tvorbu webových aplikací.

Hlavičkiáda
Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.