Vítězové Česká hlava 2015

Národní cena vlády Česká hlava

Prof. PhDr. Martin Hilský, CSc., dr. h. c., MBE

Prof. PhDr. Martin Hilský, CSc., dr. h. c., MBE

Filozofická fakulta UK

Národní cena vlády Česká hlava se uděluje za mimořádné celoživotní výsledky v oblasti výzkumu, vývoje a inovací. V letošním roce ji vláda udělila vláda prof. Martinovi Hilskému za jeho celoživotní přínos v oblasti anglistiky.

Cena společnosti Kapsch

Ing. Jan Mašát, Csc.

Ing. Jan Mašát, Csc.

Ing. Jan Mašát, CSc., letošní laureát ceny Invence, zaměřil svoji celoživotní práci na výzkum a vývoj pesticidů, se kterými slavil úspěchy i v zahraničí. Chybělo však málo a dnes již třiaosmdesátiletý chemik přitom mohl žít a bádat úplně jinde, když po válce z důvodu úmrtí obou rodičů byl Čs. červeným křížem nabídnut jako válečný sirotek k adopci do Švýcarska.

Cena Ministerstva průmyslu a obchodu

Prof. Ing. Luboš Hes, DrSc.

Prof. Ing. Luboš Hes, DrSc.

Technická Univerzita V Liberci

Tepelný komfort je základním užitným parametrem jak běžných oděvů a sportovních dresů, tak zejména ochranných (hasičských, lékařských) a tzv. outdoorových oděvů. Pro alpinistu např. snížení tepelné izolace spodního prádla nebo spacího pytle v důsledku akumulovaného potu může znamenat ohrožení života. Nové přístroje české firmy SENSORA jsou unikátní v tom, že umožňují rychlé přímé měření parametrů tepelného komfortu celých oděvů sestávajích z několika vrstev různých textilií, a to bez jejich poškození.

Cena Skupiny ČEZ

Ing. Vítězslav Jarý, Ph.D.

Ing. Vítězslav Jarý, Ph.D.

Fyzikální ústav AV ČR, v.v.i.

Optické materiály, konkrétně nové materiály vhodné pro detekci neviditelného ionizujícího záření, jsou parketou Vítězslava Jarého, letošního laureáta Ceny Doctorandus (technické vědy). Nespornou výhodou jeho vědecké práce na rozhraní fyziky a chemie je právě její mezioborovost, jež má v dnešní době velký potenciál.

Cena společnosti Česká hlava

RNDr. Martina Pichrtová, Ph.D.

RNDr. Martina Pichrtová, Ph.D.

katedra botaniky Přírodovědecké fakulty UK

Extrémní přírodní podmínky v polárních oblastech omezují rozvoj vyšších rostlin. Čím blíže k pólu, tím více rostlin ubývá. Naopak některé řasy patří mezi organismy, které jsou schopné v nehostinných podmínkách přežít a jsou tedy klíčovou součástí polárních ekosystémů a základním pilířem potravních řetězců. Letošní laureátka Martina Pichrtová pracuje na poznání mechanismů přežití, životních cyklů i podmínek růstu řas, které je zásadní pro pochopení fungování polárních ekosystémů i vzhledem ke stále aktuálnější hrozbě změny klimatu.

Hlavičkiáda
Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.