Vítězové České hlavičky

GENUS „Člověk a svět kolem něj“, cena EKO-KOM a.s.

Alena Budinská

Alena Budinská

Gymnázium Nad Štolou, Praha 7

Problematika chirálních léčiv nadchla Alenu a napsala o ní práci, která získala 1. místo v kategorii Genus. A o co se vlastně jedná? Účinek léčiv závisí z velké části na jejich struktuře, jelikož právě ta určuje způsob a míru působení v našem těle. Důležitou roli zde hraje právě chiralita – vlastnost, díky které se může látka se stejným chemickým složením vyskytovat ve dvou různých formách (isomerech) lišících se pouze svým uspořádáním v prostoru.

Tomáš Jor

Tomáš Jor

Gymnázium Jiřího z Poděbrad, Poděbrady

Vřetenuška mokřadní je kriticky ohrožený drobný motýl s typicky výrazným červenočerným zbarvením. Bohužel na území ČR má již jen pár posledních malých populací, které jsou reálně ohroženy vymřením. I přes tento fakt a jeho velkou nápadnost byl tento druh z pohledu ekologie poměrně neznámým a málo popsaným individuem. Proto Tomáš Jor začal s jeho zkoumáním a za svou práci získal společné 1. místo ve své kategorii. Tato studie je o to cennější, že se jedná o první ucelenější primární výzkum řešící základní problematiku ekologie tohoto druhu v rámci jeho přirozeného areálu. V jeho průběhu se podařilo získat dosud neznámé informace obecně platné pro daný druh.

INGENIUM „Svět počítačů a komunikace“

Martin Hora

Martin Hora

Gymnázium Mikulášské náměstí, Plzeň

Martin Hora se zaměřil na vypracování modelu a numerickou simulaci nestacionárního 1D proudění krve v cévě s poddajnou stěnou. Díky své interdisciplinární práci spojující matematiku s biologií získal společné první místo v kategorii Ingenium „Svět počítačů a komunikace.“

Vojtěch Boček

Vojtěch Boček

Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola technická, Brno

Společné první místo v kategorii vybojoval unikátní MultiROM Vojtěcha Bočka. Jedná se o šikovnou softwarovou úpravu pro mobilní zařízení (telefony i tablety) s operačním systémem Google Android, která umožňuje instalaci více operačních systémů vedle sebe na jedno zařízení, podobně jako je to možné na PC. Může se jednat o několik různých verzí OS Google Android, ale i úplně jiné systémy - například právě se vyvíjející Ubuntu Touch a další.

FUTURA „Řešení pro budoucnost“, cena Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy

Jan Rýznar

Jan Rýznar

Střední průmyslová škola a Obchodní akademie, Bruntál

Hybridní automobily (kombinace elektro a spalovacího motoru) jsou trendem současnosti. Jsou ale opravdu tak úsporné, jak nás výrobci přesvědčují? Jan Rýznar se zaměřil na toto aktuální téma a vyhrál se svou prací první místo kategorie Futura „Řešení pro budoucnost,“ cenu MŠMT.

SANITAS „Život a zdraví člověka“

Lucie Studená

Lucie Studená

Gymnázium Jana Keplera, Praha

Hledání spojitosti retroelementů typu lidských endogenních retrovirů (HERV) s rakovinou bylo předmětem práce Lucie Studené, za kterou získala společné první místo v kategorii Sanitas. Cílem projektu bylo vyvinout bioinformatický přístup k detekci transkripce endogenních retrovirů v lidských buňkách a porovnat míru transkripce ve zdravé tkáni s rakovinnou.

Magdalena Šubrtová

Magdalena Šubrtová

Gymnázium Brno-Řečkovice

Magdalena se ve své práci, která získala společné první místo kategorie Sanitas, zaměřila na koncové části chromozomů – telomery. Telomery mají ochrannou funkci, avšak s každým buněčným dělením se zkracují, až jsou kriticky krátké a dochází k buněčné smrti.

Mimořádná cena Nadačního fondu Česká hlava a společnosti SAP

Lukáš Herudek

Lukáš Herudek

Střední průmyslová škola elektrotechniky a informatiky, Ostrava

Práce Lukáše Herudka, která získala mimořádnou cenu, se zabývá autonomní řídící jednotkou pro 3D tiskárnu 3D modelů bez potřeby připojení k počítači. Jednotkou je možné ovládat připojenou 3D tiskárnu manuálně nebo může jednotka pracovat automaticky. V projektu je řešena komunikace s dnes již poměrně rozšířeným ovládacím modulem domácích 3D tiskáren Sanguinololu.

Zvláštní cena poroty za významný přínos ochraně přírody

Daniel Štipl

Daniel Štipl

Gymnázium Jírovcova, České Budějovice

Práce Daniela Štipla, původně nominovaná v kategorii GENUS, porotu zaujala natolik, že se rozhodla ji udělit zvláštní cenu. Důvodem byl přínos, který tato práce má, a to nejen ochraně přírody, ale i společnosti jako takové. Práce si si vzala za cíl napomoci boji proti moru včelího plodu navržením nové metody pro jednoduché monitorování stavu infekčního tlaku moru včelího plodu v jednotlivých včelstvech s využitím kultivace původce této choroby na testovacích kartách RIDA®COUNT – Paenibacillus larvae.

Hlavičkiáda
Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.