Vítězové Česká hlava

Národní cena vlády Česká hlava

prof. RNDr. Emil Paleček, DrSc.

prof. RNDr. Emil Paleček, DrSc.

Profesor Paleček patří mezi přední české vědce v oblasti přírodních věd. Svými pracemi položil základ pro obor elektrochemie nukleových kyselin. Tento obor patří v současnosti ke slibně se rozvíjející vědecké oblasti základního výzkumu a nabízí praktické využití v medicíně 21. století i dalších oborech.

Cena společnosti Kapsch za technické vědy

Ing. Pavel Izák, Ph.D.

Ing. Pavel Izák, Ph.D.

Ing. Pavel Izák, Ph.D. který působí na Ústavu chemických procesů AV ČR v.v.i v Praze, vyvinul se svým týmem jednokrokový postup pro čištění surového bioplynu od nežádoucích složek založený na kondenzující vodní páře na hydrofilní podložce. Z bioplynu tak dokázal vyrobit biomethan, což je látka s obdobnými vlastnostmi jako zemní plyn. Technologie je dovedena už i do praxe.

Cena Invence - přírodní vědy

prof. Ing. Karel Kolomazník, DrSc.

prof. Ing. Karel Kolomazník, DrSc.

Prof. Karel Kolomazník působí na Fakultě aplikované informatiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. A je velmi symbolické, že právě v tomto městě legendárního obuvníka Bati činí své významné objevy na poli zpracování kůže a využití odpadů z kožedělného, potravinářského a zemědělského průmyslu. Jeho technologie v současnosti využívají velké obuvnické firmy jako NIKE (Vietnam) a ECCO (Nizozemsko).

Cena Industrie

MICRORISC s.r.o. - Ing. Vladimír Šulc

MICRORISC s.r.o. - Ing. Vladimír Šulc

MICRORISC s.r.o. je česká firma z Jičína s 23letou historií, zaměřená na výzkum, vývoj a dodávky technologií a komponent výrobcům elektroniky. Do soutěže Česká hlava se společnost přihlásila se svým komplexním technologickým řešením IQRF®, které umožňuje výrobcům elektroniky inovovat jakýkoliv jejich výrobek a poskytnout mu bezdrátovou konektivitu a volitelně i připojení ke zbytku světa přes Internet. Jednoduše a levně.

Cena Skupiny ČEZ

MUDr. Ondřej Gojiš, Ph.D.

MUDr. Ondřej Gojiš, Ph.D.

MUDr. Ondřej Gojiš, Ph.D. pracuje jako lékař na Gynekologicko-porodnické klinice Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Kromě toho se věnuje výzkumu karcinomu prsu, díky kterému vyhrál společné 1. místo Ceny Skupiny ČEZ. Ve své vědecké práci se zabýval možností ovlivnění biologického chování konkrétního typu karcinomu.

Mgr. Pavla Eliášová, Ph.D.

Mgr. Pavla Eliášová, Ph.D.

Zeolity v současné době představují nejdůležitější průmyslové katalyzátory využívané při zpracování ropy, v petrochemii i při přípravě chemických specialit. Původem jsou to přírodní minerály, které se díky svým unikátním vlastnostem od poloviny minulého století vyrábí synteticky. Velkou výhodou je jejich nezávadnost vůči životnímu prostředí. V laboratořích Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského (Akademie věd) v Praze, kde Pavla Eliášová pracuje, se zabývají především využitím zeolitů pro zpracování uhlovodíků (např. při výrobě benzínu).

Hlavičkiáda
Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.