Robin Kryštůfek

Gymnázium Na Vítězné pláni, Praha

Robin Kryštůfek

Tento osmnáctiletý student 4. Ročníku Gymnázia Na Vítězné pláni v Praze si touto prací kladl za cíl s využitím dosavadních znalostí o vlivu změn ve struktuře molekul na jejich biologickou aktivitu navrhnout, připravit a charakterizovat sérii pěti nových derivátů kobalt bis(dikarbolid)u, jejichž aktivita proti HIV-1 Pr byla porovnána s aktivitou dosud připravených sloučenin.

Tato práce je velmi zajímavá, protože virus HIV (původce onemocnění AIDS) je charakteristický svou schopností rychle vytvářet mutanty odolné vůči mnoha chemickým individuím v jeho okolí. Stávající cílená chemoterapeutika v anti- HIV terapii, byť byla na počátku vysoce účinná, díky této schopnosti HIV, ztrácejí po opakovaném podání svou účinnost. Velké úsilí je tedy nyní ve výzkumu věnováno vývoji nových druhů virostatik, která by potlačila šíření tohoto viru.

Výsledek práce Robina Kryštůfka potvrdil jak vysoce perspektivní se v této oblasti ukázaly být deriváty neobvyklých trojrozměrných anorganických boranových klastrů.

Zpět na přehled vítězů

Hlavičkiáda
Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.