Prof. PhDr. František Šmahel, DrSc., Dr.h.c. mult.

Filosofický ústav AV ČR – Centrum medievistických studií Praha

Prof. PhDr. František Šmahel, DrSc., Dr.h.c. mult.

Prof. František Šmahel je vynikající český historik, který se soustřeďuje na dějiny středověku, hlavně pak na období lucemburské dynastie a české reformace. Husitství bylo vždy nejen velkým tématem českých historiků, ale i objektem politiků a publicistů. Šmahel toto významné období našich dějin očišťuje od nacionálních i politických kontextů a pomáhá přehledně mapovat pozdně středověkou střední Evropu jako dobu obrovských politických, náboženských a kulturních pnutí před nastupující dobou novověku.

Badatelský záběr profesora Šmahela je ovšem daleko širší a dotýká se otázek humanismu, renesance a reformace ve střední Evropě, dále dějin středověkých univerzit a středověkých mytologických a jiných vyobrazení.

Jeho kritický a vyčerpávající přístup k pramenům a vynalézavost při objevování nových metodických nástrojů při studiu pozdního středověku jsou mezinárodně známy a s velkým respektem přijímány. Málokterý český historik se může pochlubit, že jeho práce jsou oceňovány nejen po celé Evropě ale i v Americe.

V souvislosti s vědeckou činností prof. Šmahela je třeba také vyzvednout jeho organizační aktivity ve prospěch Akademie věd a dalších vědeckých a univerzitních institucí v České republice.

Zpět na přehled vítězů

Hlavičkiáda
Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.