Ing. Roman Pavela, Ph.D.

Výzkumný ústav rostlinné výroby, Praha Ruzyně

Ing. Roman Pavela, Ph.D.

Doktor Pavela se věnuje výzkumu biologicky aktivních látek, především ve vztahu k agrochemikáliím. Agrochemikálie jsou ve většině případů zastoupeny syntetickými pesticidy, které však mnohdy zahubí kromě škůdce i další necílové organismy. Syntetické pesticidy mohou poškodit i zdraví člověka.

Některé rostliny si samy vytváření pesticidní látky, které neovlivňují negativně ani přírodu ani naše zdraví a proto se upíná pozornost na tento nový fenomén - vývoj botanických pesticidů. Hledání nové alternativy ochrany rostlin na bázi využití rostlinných pesticidních látek je vysoce perspektivní. Doktor Pavela připravil kombinaci přírodních látek s majoritním zastoupením speciálně upraveného oleje z plodů Pongamia pinnata, jenž zajistí vytvoření účinného ochranného štítu rostlin před chorobami a škůdci bez nechtěného zničení jiných organizmů či poškození zdraví člověka. Nejedná se o čistý pesticid, ale aktivně snižuje výskyt škodlivých organismů. Je to základ pro opravdové ekologické zemědělství. Díky tomuto počinu vzniklo v ČR nové výrobní odvětví – výroba botanických pesticidů. Výsledek bádání dr. Pavely byl již komerčně aplikován a to ve spolupráci se společností AGRO CS a.s. z České Skalice.

Zpět na přehled vítězů

Hlavičkiáda
Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.