prof. Ing. Blahoslav Maršálek, CSc.

Botanický ústav AV ČR

prof. Ing. Blahoslav Maršálek, CSc.

Spolupracoval s profesorem Františkem Pochylým na vývoji flexibilní destratifikační technologie pro řízení kvality vody ve vodních nádržích.

Oba laureáti pokračují na vývoji dalších prostředků pro nechemickou likvidaci sinic. V letošním roce bylo provozně ozkoušeno další zařízení, které na základě principu kavitace způsobí u sinic popraskání měchýřků a jejich likvidaci. Zároveň zasažené sinice vydávají signál ostatním, že nejsou vhodné podmínky pro rozmnožování. Zařízení bude na Brněnské přehradě instalováno také v příštích letech. V laboratorních podmínkách je dále úspěšně ověřen princip tzv. umělé hladiny umožňující okysličování vodní masy ve velkých hloubkách. Principy jsou autorsky chráněny a vytváří základ pro další nechemické metody omezení rozvoje toxických sinic v nádržích, které jsou využitelné celosvětově, protože sinice jsou problém téměř globální.

Zpět na přehled vítězů

Hlavičkiáda
Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.