Ing. Lukáš Rambousek

VŠCHT Praha

Ing. Lukáš Rambousek

Ocenění získal za preklinický vývoj nových syntetických anionických medicinálních steroidů. Ing. Lukáš Rambousek se ve své diplomové práci soustředil na výzkum látek, které by mohly potenciálně sloužit jako léčivo pro neuropsychiatrická onemocnění.

Testoval zcela novou skupinu syntetických derivátů steroidních molekul, jež jsou nadějné pro léčbu vybraných chorob spojených s úpadkem paměti a učení. Jím zkoumané molekuly představují zcela novou a chybějící skupinu látek pro terapii neurodegenerativních onemocnění mozku. Experimentální studie prokázaly, že látka nemá vedlejší účinky, proniká do mozku a zmírňuje příznaky ve zvířecích modelech poškození mozku, depresí, schizofrenie a dalších modelech nemocí spojených s nesprávnou funkcí N-methyl-D-aspartátového receptoru. Jeho práce vznikla ve spolupráci s Ústavem organické chemie a biochemie AV ČR v.v.i., Fyziologickým ústavem AV ČR v.v.i. a Psychiatrickým centrem Praha. Přes svůj mladý věk je Lukáš Rambousek již spoluautorem několika vědeckých publikací s impakt faktorem a mezinárodního patentu. Talent projevoval už od mládí. V roce 2005 byl vítězem soutěže Studentské odborné činnosti v oboru biologie.

Zpět na přehled vítězů

Hlavičkiáda
Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.