Vítězové Česká hlava 2011

Národní cena vlády Česká hlava

prof. MUDr. Petr Widimský, DrSc.

prof. MUDr. Petr Widimský, DrSc.

3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze

Profesor Widimský patří mezi přední české kardiology a je špičkovým a mezinárodně uznávaným odborníkem v oboru, který zásadním způsobem změnil způsob léčby akutního infarktu myokardu v celosvětovém rozsahu. Díky práci profesora Widimského se v Česku aplikace koronární angioplastiky u nemocných s akutním infarktem myokardu stala rutinní záležitostí ve všech kardiocentrech a všech krajích. Došlo tak k významnému snížení nemocniční úmrtnosti na tuto srdeční příhodu.

Invence, cena společnosti Kapsch

doc. Ing. Viliam Vatrt, DrCs.

doc. Ing. Viliam Vatrt, DrCs.

Vojenský geografický hydrometeorologický ústav

Jak vysoká je Sněžka? Zdánlivě prostá otázka není tak jednoduchá, protože její vrchol se určuje v metrech nad mořskou hladinou, a kde je vlastně ona mořská hladina, to se určuje velmi složitě. Proto v určování nadmořských výšek stále přetrvávají problémy. Je to značně komplikované především tím, že zemská kůra se zejména v důsledku gravitačního působení Měsíce a Slunce nepřetržitě výškově deformuje. Existují však globální geodetické konstanty tělesa Země, které na těchto slapových a jiných vlivech nezávisí. Jednou z nich je klidná, v integrálním smyslu střední hladina světového oceánu, jejíž tvar a globální zvlnění od roku 1993 nepřetržitě zaměřují družicové altimetrické systémy (TOPEX/POSEIDON, JASON1).

Patria - cena společnosti Veolia Voda

prof. Pavel Winternitz

prof. Pavel Winternitz

profesor Montrealské univerzity

Prof. Pavel Winternitz je mezinárodně uznávaným matematickým fyzikem. Páteří jeho vědecké činnosti je výzkum Lieových grup a jejich aplikace. Patří mezi průkopníky výzkumu v oblasti přesně řešitelných systémů a v teorii symetrií a integrability diferenčních rovnic.

Industrie, cena Ministerstva průmyslu a obchodu ČR

Babak Mahdian

Babak Mahdian

společnost ImageMetry, s.r.o.

Vývoj software VerifEyed. VerifEyed je software, který dokáže během desetin vteřin rozpoznat, zda se s fotografiemi či naskenovaným dokumentem manipulovalo. V některých případech dokonce určí, zda byla fotografie například stažena z internetu. VerifEyed dokáže rozdělit fotografie a dokumenty na věrohodné a nevěrohodné, tedy jakýmkoli způsobem manipulované.

Cena ministra životního prostředí

prof. Ing. František Pochylý, CSc.

prof. Ing. František Pochylý, CSc.

Vysoké učení technické v Brně

Spolu s profesorem Blahoslavem Maršálkem vyvinul flexibilní destratifikační technologie pro řízení kvality vody ve vodních nádržích.

prof. Ing. Blahoslav Maršálek, CSc.

prof. Ing. Blahoslav Maršálek, CSc.

Botanický ústav AV ČR

Spolupracoval s profesorem Františkem Pochylým na vývoji flexibilní destratifikační technologie pro řízení kvality vody ve vodních nádržích.

Doctorandus, cena Nadačního fondu Česká hlava

MUDr. Jan Petrášek, Ph.D.

MUDr. Jan Petrášek, Ph.D.

Institut klinické a experimentální medicíny a 1. lékařská fakulta UK, Praha

Ocenění získal za úlohu \"TOLL-LIKE receptorů v patogenezi jaterních onemocnění\". Práce se zaměřuje na úlohu imunitního systému u nejčastějších jaterních onemocnění: alkoholické nemoci jater, nealkoholického ztukovatění jater a imunitně zprostředkovaných zánětů jater.

Gaudeamus, Cena Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR

Ing. Lukáš Rambousek

Ing. Lukáš Rambousek

VŠCHT Praha

Ocenění získal za preklinický vývoj nových syntetických anionických medicinálních steroidů. Ing. Lukáš Rambousek se ve své diplomové práci soustředil na výzkum látek, které by mohly potenciálně sloužit jako léčivo pro neuropsychiatrická onemocnění.

Hlavičkiáda
Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.