Vítězové Česká hlava 2010

Národní cena vlády Česká hlava

prof. RNDr. Jan Svoboda, DrSc.

prof. RNDr. Jan Svoboda, DrSc.

Profesor Jan Svoboda je jedním z celosvětově uznávaných klasiků v oboru retrovirologie (retrovir je obalený živočišný vir vyvolávající nejrůznější infekce, zhoubné nádory, leukemii i AIDS). Již z počátku 60. let pocházejí jeho rané práce o biologii viru Rousova sarkomu (přímo přenosný zhoubný nádor drůbeže, vyvolaný specifickým rakovinovým retrovirem), který je v pravém slova smyslu pilířem našich znalostí o retrovirech.

Invence, cena společnosti Kapsch

prof. Ing. Vladimír Mařík, DrSc.

prof. Ing. Vladimír Mařík, DrSc.

FEL Českého vysokého učení technického v Praze

Spolu s profesorem Michalem Pěchoučkem byl oceněn za \"výzkum multiagentních technologií a jejich přenos do průmyslové praxe“. Jde o samorozhodující systém s prvky umělé inteligence a oba ocenění patří mezi tvůrce světem uznávané české školy vývoje těchto systémů.

prof. dr. Ing. Michal Pěchouček, M.Sc.

 prof. dr. Ing. Michal Pěchouček, M.Sc.

FEL Českého vysokého učení technického v Praze

Spolu s profesorem Vladimírem Maříkem byl oceněn za \"výzkum v oblasti aplikací multiagentních technologií a jejich přenos do průmyslové praxe“. Jde o samorozhodující systém s prvky umělé inteligence a oba ocenění patří mezi tvůrce světem uznávané české školy vývoje těchto systémů. Vysoce teoretické práce dokázali následně převést do praktické realizace.

Patria, cena Veolia Voda ČR

prof. RNDr. František Tureček, PhD.

prof. RNDr. František Tureček, PhD.

University of Washington v Seattlu, USA

Turečkovou hlavní vědeckou tematikou se stala hmotnostní spektrometrie a její aplikace v chemii, biologii a v medicíně. V jeho laboratoři postavili některé unikátní přístroje, jako např. tandemový hmotový spektrometr nebo přístroje pro preparativní dělení léčiv a biomolekul a pro přípravu biologicky aktivních povrchů metodou přistávání iontů z plynné fáze.

Industrie, cena Ministerstva průmyslu a obchodu ČR

Ing. Jakub Strnad

Ing. Jakub Strnad

LASAK s.r.o. - jako ředitel a jednatel

Cenu za nejlepší technologickou nebo výrobkovou inovaci získala firma Lasak s. r. o. za unikátní povrchovou bioaktivní úpravu dentálních implantátů. Organizmus takto upravené implantáty nebere jako cizí těleso, a proto umožňuje jejich mnohem lepší spojení s živou tkání a zajišťuje lepší hojení u pacientů.

Doctorandus, cena Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR

Mgr. Jaromír Chalupský

Mgr. Jaromír Chalupský

Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i., a Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze

Výsledky Jaromíra Chalupského, oceněné cenou DOCTORANDUS, ukazují, že rentgenové lasery se z vědecko-fantastické literatury a jejích mysteriózních hvězdných válek již definitivně přesunuly do reality výzkumu a prvních aplikací a že česká škola, vytvořená na tomto poli především dlouholetou spoluprací Fyzikálního ústavu AV ČR a Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT, se ve světě rozhodně neztratila.

Gaudeamus, cena Poštovní spořitelny

PhDr. Markéta Růčková

PhDr. Markéta Růčková

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze

Markéta Růčková se narodila v roce 1984 a pochází z Dolní Bečvy na Vsetínsku. Už na základní škole ji začala zajímat historie a v tom pokračovala i na Gymnáziu v Rožnově pod Radhoštěm. Účastnila se různých studentských soutěží a po maturitě si logicky zvolila studium historie.

Hlavičkiáda
Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.