Doc. Ing. Jiří Homola, CSc., DSc.

Ústav fotoniky a elektroniky AV ČR

Doc. Ing. Jiří Homola, CSc., DSc.

Docent Jiří Homola získal ocenění za výzkum a vývoj nových originálních optických biosenzorů pro studium molekulárních interakcí a rychlou citlivou detekci chem. a biologických látek.

Optické biosenzory jsou přístroje, které umožňují stanovovat extrémně nízké koncentrace chemických a biologických látek optickými metodami. Na rozdíl od tradičních laboratorních technik jsou biosenzory schopny detekovat látky přímo v místě jejich výskytu a navíc velmi rychle. Proto se mohou dobře uplatnit při ochraně životního prostředí, v lékařské diagnostice, kontrole kvality a nezávadnosti potravin a dalších důležitých oblastech. J. Homola patří v oboru výzkumu a vývoje biosenzorů ke světové špičce a je vysoce mezinárodně uznáván. Vede oddělení zabývající se výzkumem optických senzorů v Ústavu fotoniky a elektroniky AV ČR, zároveň působí jako profesor na University of Washington, (USA) a na University of Oulu, (Finsko). J. Homola významně přispěl k teorii optických senzorů, vyvinul řadu nových originálních biosenzorů s povrchovými plasmony a aplikoval je pro detekci látek s významem pro lékařskou diagnostiku (biomarkery onemocnění, protilátky, hormony), ochranu životního prostředí (pesticidy, polycyklické aromatické uhlovodíky) a kontrolu kvality a bezpečnosti potravin (bakteriální patogeny a toxiny). Mezi nejvýznamnější biosenzory vyvinuté týmem J. Homoly patří senzorické systémy pro studium molekulárních interakcí (PLASMON IV a PLASMON 8) a kompaktní přenosný senzorický systém pro rychlou detekci chemických a biologických vzorků přímo v místě jejich výskytu (SPRCD). Díky propracované metodě spektroskopie povrchových plasmonů a multiplexování detekčních kanálů v oboru vlnových délek (patent ČR udělen v roce 2003) poskytují více detekčních kanálů, jsou výrazně jednodušší a proto i levnější. Jeden z těchto senzorů zakoupila například pro svoji centrální analytickou laboratoř U. S. Food and Drug Administration.

Zpět na přehled vítězů

Hlavičkiáda
Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.