Vítězové České hlavičky

Hlavní cena VŠE „Merkur“ za oblast Technických a přírodních věd s výrazným ekonomickým aspektem

Jan Nezval

Jan Nezval

2. ročník, Střední odborná škola průmyslová Prostějov

Jan Nezval navrhl, zkonstruoval a vyrobil zařízení pro výrobu kvalitních plošných spojů. V práci uplatnil několik originálních nápadů, takže výrobek je velmi originální a zpracován na profesionální úrovni.

Cena „Futura“ cena ČEZ a.s. za oblast Technologií a inovací

Jana Hejlová, Aneta Neubauerová

Jana Hejlová, Aneta Neubauerová

3. ročník, Střední průmyslová škola Žďár nad Sázavou

Laureátky získaly ocenění za práci o zvonařství, řemesle, které je opředeno tajemstvím výroby a které bylo zatím hodně závislé na intuici a děděných zkušenostech. Autorky práce dokázaly na výrobku s tisíciletou tradicí, že nyní již lze při jeho výrobě využít nejmodernějších metod konstruování pomocí počítače (CAD), počítačovou simulaci odlévání i chladnutí výrobku, frekvenční analýzu zvuku zvonu atd. a nespoléhat jen na zvonařovu zkušenost.

Cena „Ingenium“ za oblast Informatiky a komunikace

Jaromír Bačovský

Jaromír Bačovský

Septima – 3.ročník, Gymnázium Brno-Řečkovice

Student brněnského gymnázia se podílel na výzkumu v Ústavu přístrojové techniky AV ČR. V tomto ústavu se zkoumá možnost využití magnetické rezonance pro spektroskopické měření. Magnetická rezonance v lékařství zobrazuje např. nádory, zlomeniny či další poruchy v organizmu. Její výpověď však není dokonalá, protože MR může zobrazit nádor, ale nelze určit zda je zhoubný či ne, naopak v mnohdy na pohled normální tkáni se odvíjejí zhoubné procesy atd. Nedostatky MR by mohlo odstranit právě její využití ke spektroskopické měření. To může odhalit více informací než běžná MR o tom, co se v organizmu skutečně děje.

Cena „Genus“, cena Veolia Voda a.s. za oblast Zdraví a životní prostředí

Lucie Zemanová

Lucie Zemanová

3.ročník, Gymnázium Praha 6

Studentka 3. ročníku Gymnázia v Praze 6 se věnovala výzkumu chronické hypoxie, tedy chronickému nedostatku kyslíku v organizmu. Nedostatek kyslíku je závažné onemocnění vyvolané mnohými příčinami (onemocnění plic, ale i zborcení páteře, kdy jsou plíce stlačeny žebry).

Cena „Abraxan“, cena Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR pro studenty do 15 let v technickýc

Michal Voříšek

Michal Voříšek

6. třída, ZŠ Karlovy Vary

Žák šesté třídy základní školy Michal Voříšek sestrojil samostatně dálkové ovládání pomocí GSM, které lze využít např. k dálkovému ovládání světla na libovolném místě, kde je signál mobilu či zapojení nebo jiných spotřebičů.

Hlavičkiáda
Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.